LATGA – tai ne pelno siekianti organizacija, nevalstybinė kolektyvinio autorių teisių asociacija. Lietuvoje įkurta organizacija siekianti apginti autorių teises.

Autorių teisės – kas tai?

Autorių teisės yra intelektinės nuosavybės rūšis, sauganti originalius tam tikrų autorių kūrinius, kai tik autorius nustato kūrinį apčiuopiama išraiškos forma.

Autorių teisiės ir įvairios kūrinių rūšys, bei įstatai įskaitant:

 • Paveikslus
 • Fotografijas
 • Iliustracijas
 • Muzikines kompozicijas
 • Garso įrašus
 • Kompiuterines programas
 • Knygas
 • Eilėraščius
 • Tinklaraščio įrašus
 • Filmus
 • Architektūros kūrinius
 • Pjeses

Ir daug kitų.

Originalūs kūriniai

Kūriniai yra originalūs, kai juos savarankiškai kuria žmogaus autorius, ir jie turi bent minimalų kūrybiškumo laipsnį. Nepriklausoma kūryba paprasčiausiai reiškia, kad ją kuriame patys, ne kopijuodami.

Taip pat yra keletas dalykų, kurie nėra būdingi kūrybiškam darbui, pavyzdžiui: pavadinimai, vardai, trumpos frazės ir šūkiai; pažįstami simboliai ar dizainai; vien tik tipografinio ornamento, raidžių ar spalvos variantai nėra originalus darbas.

Turėkite omenyje, kad autorių teisės saugo išraišką, o ne idėjos, procedūros, metodai, sistemos, procesai, koncepcijos, principai ar atradimai.

Fiksuoti kūriniai

Kūrinys fiksuojamas, kai jis yra užfiksuotas pakankamai nuolatinėje laikmenoje, kad kūrinį būtų galima suvokti, atgaminti ar perduoti ilgiau nei per trumpą laiką. Pavyzdžiui, darbas yra taisomas, kai jį užrašai arba įrašai.

Fiksuoti darbai tai tik apčiuopiami darbai kaip paveikslas, fotografija ar šiuolaikinio meno skulptūra. Norint įgyti kompetenciją saugoti šio tipo kūrinius reikia pasirašyti tam tikrą sutartį.

Į ką reikia atkreipti dėmesį norint tapti LATGA organizacijos dalimi?

Norint tapti šios organizacijos nariu tu gali būti ir fizinis ir juridinis asmuo ir turi vieną ar kelis viešai naudojamus kūrinius ir turi jų turinio teises.

Prašymą gali pateikti tiek fizinis tiek juridinis asmuo, asmenys kurie turi paveldėjimo teises į kūrinį, taip pat ir narystę atitinkantys gretutinių teisių atstovai. Laikantis ATGTĮ kolektyvinio administravimo taikymo srities įstatymo.

Šios organizacijos nariais gali tapti asmenys norintis įgyti oficialias autoriu teises ir teisių subjektų suvienijimą. Juridiniai ar fiziniai asmenys turintys meno kūrinių ar kūrėjo statusą, turintys muzikos kūrinių autorių teises ar siekdami meninių ar ekonominių požiūrių. Ir asmenys turintys audiovizualinių kūrinių.

LATGA sutarties reikalavimai ir atlygis

LATGA išmoka atlygį bendradarbiavimo sutartis turintiems asmenims. Tai liečia ir užsienio autorius turinčios tokią sutartį su organizacija. Šiuo metu LATGA bendradarbiauja su 155 administruojančiomis bendrijomis iš 70 užsienio šalių.

LATGA sutartis yra pasirašoma su organizacijos sutikimu. Norint pasirašyti sutartį dėl teisės viešai skelbti kūrinius internete, bei kitoj erdvei siūlome susisiekti su organizacijos atstovais.

Apibendrinant

Norint apsaugoti savo kūrinį rekomenduojame pasirašyti sutartį su šia ar kita panašaus pobūdžio bendrove. Jie prižiūri ir įpareigoja kitus respektabiliai elgtis su jūsų kūriniu.

Taip pat, LATGA atstovauja Jums, kaip kūrėja ir suteikia galimybę laisvai ir licenzijuota parduoti savo kūrinį saugiai.

Skaitykite plačiau cherrymusic.lt