Kiekvienas iš mūsų norime kuo greičiau priartėti prie savo finansinių tikslų ir išsvajotos finansinės laisvės. Juk taip gerai būtų nieko nedirbti ir mėgautis gyvenimu saulėtame paplūdimyje. Žinoma, tai tik svajonės, tačiau norint prie kiekvieną mėnesį gaunamo atlyginimo papildomai pridėti pinigų, tikrai nereikia būti turtuoliu. Šį tikslą gali padėti pasiekti įvairūs pasyvių pajamų šaltiniai, kurie periodiškai uždirbtų mums papildomų pinigų. Taigi, kas yra pasyvios pajamos ir kaip jas gauti? Apie viską šiame straipsnyje.

Pasyvios pajamos – kas tai?

pasyvios pajamos – tai pajamos, kurioms gauti nereikia įdėti ženklaus darbo

Iš esmės, gaunamas pajamas galime skirstyti į aktyvias ir pasyvias pajamas. Aktyvios pajamos – tai mūsų gaunamos pajamos už atliktą samdomą darbą, pavyzdžiui, atlyginimas, komisiniai ar arbatpinigiai. Daugelio žmonių tarpe, būtent aktyvios pajamos yra didžiausia gaunamų pajamų dalis. Tuo tarpu pasyvios pajamos – tai pajamos, kurioms gauti nereikia įdėti ženklaus darbo. Pasyvių pajamų šaltiniai gali būti: investavimas, turto nuoma, verslas, intelektinė nuosavybė ir pan.

Mūsų asmeniniai finansai – tai sritis, kuri reikalauja nuolatinio dėmesio ir priežiūros, todėl siekiant didesnio finansinio stabilumo, reikėtų derinti aktyviai ir pasyviai gaunamas pajamas tarpusavyje. Taip užtikrinsite ne tik pastovų aktyvių pajamų srautą, bet ir nuolat gausite pasyvias pajamas, kurias toliau galėsite skirti pasyvių pajamų dalies didinimui.

Pasyvios pajamos iš investicinės veiklos

Jei pasyvias pajamas norite gauti iš savo investicijų, tuomet akivaizdu, jog jums teks investuoti. Investuoti galima į bendrovių akcijas, investicinius fondus ar įvairias investavimo ir skolinimo platformas. Tikriausiai pati populiariausia investicinė veikla yra bendrovių akcijų įsigijimas. Investuojant į akcijas galima uždirbti iš akcijų vertės kilimo arba mokamų dividendų. Kita vertus, investavimas į akcijas yra laikomas ganėtinai rizikinga veikla, todėl siekiant susikurti pasyvių pajamų šaltinį iš investavimo, jums tikrai teks perskaityti ne vieną knygą apie investavimą.

Pasyvios pajamos iš turto nuomos

Kitas būdas kaip susikurti pasyvias pajamas – tai turimo turto nuoma. Nuomoti galima ne tik butą, bet ir kitą turimą turtą ar daiktus. Iš kitos pusės, šis pasyvių pajamų šaltinis iš jūsų reikalaus ir minimalios priežiūros. Pavyzdžiui, jums reikės rūpintis nuomojamo buto remontu, perduoti ir atsiimti nuomojamus daiktus bei spręsti kitus su turto nuoma susijus klausimus.

Būsto nuoma – tai ganėtinai patraukli ir pakankamai aiški veikla. Čia įsigyjamas konkretus NT objektas, turintis ne tik konkrečią vertę, bet ir galintis uždirbti papildomas pajamas jį nuomojant. Žinoma, esant reikalui, bute galite apsigyventi ir pats, todėl net ir pablogėjus ekonominei situacijai, jūs turėsite apčiuopiamą turto vienetą. Tiesa, būsto nuoma atsiperka vidutiniškai per 15-20 metų, todėl šis pasyvių pajamų šaltinis geriausiai tinka kantriems žmonėms.

Kiti pasyvių pajamų šaltiniai

Pasyvias pajamas taip pat galima gauti ir iš vieną kartą atliktų veiklų ar sukurtų produktų, kurie vėliau nereikalauja jūsų priežiūros. Pavyzdžiui, populiarus autorinių teisių saugomas kūrinys arba sukurtas verslas, kurio jums nebereikia administruoti. Kompozitoriai gali uždirbti iš savo sukurtų muzikos kūrinių, o fotografai savo nuotraukas gali pardavinėti tokiose populiariose nuotraukų biržose kaip „Shuterstock“ ar „Fotolia“.

Pasyvias pajamas galima gauti ir iš  verslo, kurį sukūrėte ir laikui bėgant perleidote valdyti kitiems, samdytiems darbuotojams. Žinoma, tokiu atveju pirma teks įdėti nemažai savo pastangų ir investicijų, tačiau verslui pasisekus, galėsite džiaugti puikiu pasyvių pajamų šaltiniu. Beje, dar vienas pasyvių pajamų šaltinis yra įvairių pardavimo automatų diegimas. Pardavimo automatai gali prekiauti kava, užkandžiais, ar kitomis prekėmis.

Pasyvios pajamos ir jūsų finansai

Taigi, protingas finansų planavimas gali jums leisti susikurti nemažas pasyvias pajams, kurios ilgainiui taps apčiuopiamas jūsų gaunamų pajamų dalimi. Nors kiekvieno atskiro žmogaus pasyvių pajamų šaltiniai gali skirtis ir vienintelės, pačios teisingiausios, asmeninio biudžeto taisyklės mes tikrai čia nerasime, tačiau dirbant kantriai, galia pasiekti labai gerų rezultatų. Savaime suprantama, jog pasyvios pajamos neatsiras per naktį, todėl kaip taisyklė, savo finansinę laisvę paprastai pasiekia tik labiausiai užsispyrę žmonės.