Geriamojo vandens kokybė – tai vienas iš sveikatos, energijos bei grožio šaltinių. Tiek vanduo ofisams, biurams, tiek namams, maitinimo įstaigoms turėtų būti aukščiausios kokybės.

Deja, šiais laikais vandenyje galima aptikti cheminių junginių bei sunkiųjų metalų, kurie yra žalingi žmogaus organizmui. Šiame straipsnyje aptarsime kelis iš jų bei išvardinsime jų poveikį.

Geležis

Geležis – yra gausiai paplitusi daugumoje vandens šaltinių. Jeigu jos koncentracija viršija 0,3 mg/l, galima pastebėti jos padarinių. Dažniausiai geležies apraiška yra pastebima vonioje, taip pat skalbimo metu gali pasikeisti audinių spalva, o vandens skonis bei kvapas taps nemalonus, metalo skonio.

Ne mažiau svarbus dalykas yra tai, kad jeigu yra nuolat geriamas vanduo, kuriame yra padidėjęs geležies kiekis, tuomet atsiranda rizika įvairių ligų atsiradimui.

Norint išspręsti šią problemą, yra rekomenduojama įdiegti modifikuoto vandens minkštinimo filtrus, kurie išvalo geležį iš vandens ir tuo pačiu metu suminkština vandenį.

Manganas

Vienas iš sunkiųjų metalų, kuris dažniausiai yra randamas gręžinio vandenyje – manganas. Toks metalas patenka į vandenį iš uolienose esančių mineralų. Jeigu toks vanduo yra vartojamas, jis turės nemalonų kvapą bei skonį, taip pat egzistuoja galimybė apsinuodyti, kyla grėsmė sveikatai bei kepenims.

Šio metalo pasekmes galima taip pat pastebėti buityje, kadangi kriauklės, vamzdžiai bei kita santechnika pradeda juoduoti.

Norint susitvarkyti su tokia problema, geriausia yra naudoti tokį patį būdą kaip ir geležies atveju – įsidegti modifikuotą vandens minkštinimo filtrus.

Amonis

Sekantis elementas – yra amonis, kuris dažniausiai atsiranda vandenyje jeigu aplinkos tarša viršija normas. Amonio norma yra apie 50 mg/l, jeigu jo kiekis yra didesnis, natūraliai kyla pavojus žmogaus sveikatai.

Amonio šalinimui dažniausiai yra naudojami vandens nugeležinimo filtrai. Tuo atveju jeigu yra tikrai per didelis amonio kiekis, tada geriausia yra parinkti individualius sprendimus problemai spręsti.

Tai gali būti geriamojo vandens sistemos, kurios užtikrina aukščiausios kokybės geriamojo vandens tiekimą į namus, ofisą ar kitą įstaigą.

Sieros vandenilis

Viena iš populiariausių problemų Lietuvoje – yra didelis kiekis sieros vandenilio vandenyje. Toks vanduo pasižymi prastu kvapu (supuvusio kiaušinio), kurį yra ypač nemalonu vartoti.

Taip pat svarbu yra paminėti, kad yra sudėtinga nustatyti sieros vandenilio kiekį vandenyje, kadangi jis yra dujų pavidalo, taigi labai greitai išsisklaido vandenyje.

Dėl to yra sudėtingiau parinkti tinkamą problemos sprendimo būdą. Alternatyvus sprendimas tokioje situacijoje yra įmontuoti vandens minkštinimo filtrus, kurie išvalo vandenį nuo nepageidaujamų medžiagų.

Taip pat žmonės susiduria su problema, kai po vandens filtravimo išlieka nemalonus vandens kvapas. Tokioje situacijoje reikėtų papildomai įmontuoti vandens nugeležinimo filtrus, kurie suteiks tinkamą vandens oksidaciją.

Nitratai ir nitritai

Šios medžiagos yra dažniausiai randomos šuliniuose. Statistika teigia, kad net apie 70 procentų šulinių yra užteršti nitratais ir nitritais, kadangi vandens kokybė priklauso nuo oro sąlygų, ūkinės veiklos.

Atsižvelgiant į tai, kad nitratai ir nitritai neturi specifinio kvapo ir skonio, galima lengvai apsigauti dėl vandens kokybės. Tad yra rekomenduojama atlikti šulinių vandens tyrimus kas pusę metų.

Šias medžiagas galima panaikinti modifikuotų vandens minkštinimo filtrų pagalba. Jeigu nitratų bei nitritų kiekiai yra iš tiesų labai didelį, geriau yra įsirengti geriamojo vandens sistemas. Tokios sistemos gali išvalyti net iki keturių kartų viršijančią normą medžiagų kiekį.

Apibendrinimas
Straipsnyje aptarėme cheminių jungčių bei metalo vandenyje grėsmes bei valymo būdus. Norint pataikyti tinkamą vandens kokybę, geriausia yra atkreipti dėmesį į šiuos aspektus.